22.04.2024 ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ. Πανεπιστημίου Θεσσαλίας – “Διδασκαλία και Μάθηση με τη Χρήση Ψηφιακής Τεχνολογίας – Αρχές Σχεδίασης Ψηφιακού Μαθησιακού Υλικού”

Το Κέντρο Υποστήριξης Διδασκαλίας και Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνει, στο πλαίσιο του Βασικού Κύκλου Μάθησης, την Ενότητα με τίτλο “Διδασκαλία και Μάθηση με τη Χρήση Ψηφιακής Τεχνολογίας – Αρχές Σχεδίασης Ψηφιακού Μαθησιακού Υλικού“.

Η δράση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 22.04.2024 στις 18:00-20:00 με εισηγητές τον κο. Καραγιαννίδη Χαράλαμπο, Καθηγητή Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής και τον κο. Καρασαββίδη Ηλία, Αναπληρωτή Καθηγητή Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης.

Γενικότερα ο κύκλος μάθησης, διάρκειας επτά (7) εβδομάδων, αποτελείται από τις παρακάτω επτά αυτοτελείς ενοτήτες:

• Η Παιδαγωγική Σχέση – Πρακτικές Αποτελεσματικής Διδασκαλίας
  • Ανθρωπιστική Προσέγγιση της Μάθησης – Συμβουλευτική στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση
  • Σχεδιασμός Μαθήματος: Διασύνδεση Προγράμματος Σπουδών, Μαθησιακών Αποτελεσμάτων & Αξιολόγησης
  • Διδασκαλία και Μάθηση με τη Χρήση Ψηφιακής Τεχνολογίας/ Αρχές Σχεδίασης Ψηφιακού Μαθησιακού Υλικού
  • Κίνητρα Μάθησης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση
  • Η Πρόσβαση Φοιτητών και Φοιτητριών με Αναπηρίες και/ή Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση
  • Έχω μια απάντηση, έχει κανείς καμια ερώτηση; Η σημασία των ερωτήσεων στην πανεπιστημιακή διδασκαλία.

Οι ενδιαφερόμενοι, καλούνται να συμπληρώσουν τη φόρμα υποβολής συμμετοχής: https://ctl.uth.gr/apply