06.03.2024 ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ. Πανεπιστημίου Κρήτης – “Η χρήση της τέχνης στη διδασκαλία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση”

Το Κέντρο Υποστήριξης Διδασκαλίας και Μάθησης του Πανεπιστημίου Κρήτης – Training of the Trainers διοργανώνει την 6η διαδικτυακή συνάντηση TΟΤT ακαδημαϊκού έτους 2023-2024 που θα
πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 και ώρα 13:30-15:00 με τίτλο: “Η χρήση της τέχνης στη διδασκαλία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση” – “The use of art in teaching in higher education”

Εισηγητής:
Ιωσήφ Φραγκούλης

Περίληψη:
Στο πλαίσιο του εργαστηρίου αρχικά θα γνωρίσουμε τους συμμετέχοντες/ουσες και στη συνέχεια θα αναφερθούμε στους λόγους που καθιστούν αναγκαία την αξιοποίηση έργων τέχνης στο διδακτικό έργο των διδασκόντων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Κατόπιν θα παρουσιαστούν τα μοντέλα παρατήρησης έργων τέχνης, όπως αυτά εμφανίζονται στη σχετική βιβλιογραφία, δίνοντας έμφαση στο μοντέλο του Perkins.

Ειδικότερα, θα παρουσιαστούν αναλυτικά οι φάσεις του μοντέλου Perkins, μέσα από την επεξεργασία
πίνακα ζωγραφικής του Homer «Το σχολείο της εξοχής». Πριν την επεξεργασία του έργου τέχνης θα
δώσουμε πληροφορίες για το έργο τέχνης, όπως στοιχεία του δημιουργού του, έτος δημιουργίας,
τεχνοτροπία, κοινωνικοοικονομικό συγκείμενο της εποχής του έργου τέχνης. Το εργαστήριο θα
ολοκληρωθεί με τη διατύπωση συμπερασμάτων και προτάσεων σχετικά με την αποτελεσματική
αξιοποίηση έργων τέχνης στη διδακτική πράξη στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αναφορές Gardner, H.
(1990). Art Education and Human Development. California, Los Angeles: The Getty Education Institute
for the Arts. Κόκκος, Α. (2011). Εκπαίδευση μέσα από τις Τέχνες, Αθήνα: Μεταίχμιο. Φραγκούλης, Ι.
(2014). Τοπική Ιστορία Εκπαιδευτικό Υλικό για τα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης. Αθήνα: Ελληνικό Ανοικτό
Πανεπιστήμιο.

Λίγα λόγια για τον εισηγητή:
O Ιωσήφ Φραγκούλης είναι Καθηγητής Διδακτικής Μεθοδολογίας και Εκπαίδευσης Ενηλίκων στο
Παιδαγωγικό Τμήμα της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε). Από το Ακαδημαϊκό. Έτος 2003 έως και σήμερα εργάζεται ως Καθηγητής Σύμβουλος και τα τελευταία έξι έτη ως Συντονιστής στη Μεταπτυχιακή Θεματική Ενότητα «Εισαγωγή στην Εκπαίδευση Ενηλίκων» στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Είναι μέλος της Επιστημονικής Ένωσης Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ε.Ε.Ε.Ε.) και ιδρυτικό μέλος του Ελληνικού Δικτύου Πανεπιστημιακής Παιδαγωγικής. Έχει δημοσιεύσει σημαντικό αριθμό εργασιών σε συλλογικούς τόμους σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά σχετικά με την εκπαίδευση και διδακτική ενηλίκων, την εκπαίδευση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, τις βιωματικές συμμετοχικές τεχνικές, το mentoring, την ενδοεπιχειρησιακή εκπαίδευση και κατάρτιση. Έχει συγγράψει εκπαιδευτικά βιβλία και έχει συμμετάσχει στην παραγωγή διδακτικού υλικού τόσο με χρήση συμβατικών μεθόδων εκπαίδευσης, όσο και με χρήση μορφών εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Για να εγγραφείτε στην συνάντηση (προαιρετικό): https://forms.office.com/e/X7sggSWqQX?origin=lprLink

Για να παρακολουθήσετε την συνάντηση (zoom link): https://uoc-gr.zoom.us/j/86873984729

Πρόσκληση συνάντησης: εδώ