20.09.2024 ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ. Πανεπιστημίου Κρήτης – Διδάσκοντας τους φοιτητές της Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΑΕΙ) να εντοπίζουν και να καταπολεμούν την αραπληροφόρηση: Μαθήματα που μαθαίνονται από το πεδίο

Το Κέντρο Υποστήριξης Διδασκαλίας & Μάθησης του Πανεπιστημίου Κρήτης προσκαλεί το κοινό στο επερχόμενο διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο «Διδάσκοντας τους φοιτητές της Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΑΕΙ) να εντοπίζουν και να καταπολεμούν την παραπληροφόρησηΜαθήματα που μαθαίνονται από το πεδίο”  το οποίο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στις 20, 23 & 24 Σεπτεμβρίου 2024, από τις 14:00 έως τις 18:00 CET. Η εκδήλωση αυτή αποτελεί μέρος του έργου Erasmus+ ΚΑ220 HED «SHIELD vs Disinfo», το οποίο εστιάζει σε καινοτόμες προσεγγίσεις για τον εξοπλισμό των φοιτητών με τα εργαλεία αναγνώρισης και καταπολέμησης της παραπληροφόρησης.

Αυτό το διαδραστικό διαδικτυακό σεμινάριο είναι ανοιχτό σε διδάσκοντες, φοιτητές, εκπαιδευτικούς, ερευνητές που ενδιαφέρονται να βελτιώσουν τις διδακτικές τους πρακτικές και να συμβάλουν στην επαγγελματική τους ανάπτυξη. Θα παρέχει μια ολοκληρωμένη επισκόπηση του σχεδιασμού της μεθοδολογίας του προγράμματος σπουδών για την ενδυνάμωση των μαθητών ώστε να καταπολεμούν την παραπληροφόρηση – μια βασική πρόκληση της εποχής μας.

Σε όλους τους συμμετέχοντες που θα ολοκληρώσουν το διαδικτυακό σεμινάριο θα παρασχεθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Εγγραφή:  Για να κρατήσετε τη θέση σας, παρακαλούμε συμπληρώστε τη φόρμα εγγραφής σε αυτόν τον σύνδεσμο.

ΗΜΕΡΑ 1: 20 Σεπτεμβρίου 2024
Εισηγητές: Δρ: Πανεπιστήμιο Κρήτης (UoC) – Ελένη Κατσαρού, Γιώτα Σαμιώτη, Κωνσταντίνος Σιπητάνος
14:00 CET – Εισαγωγή: Αποπληροφόρηση στον 21ο αιώνα: Αποπροσανατολισμός: Σύγχρονες πτυχές του φαινομένου.
15:45 – Διάλειμμα
16:15 CET – Βασικές αρχές του προγράμματος σπουδών για την ενδυνάμωση των μαθητών ενάντια στην παραπληροφόρηση

ΗΜΕΡΑ 2: 23 Σεπτεμβρίου 2024
Εισηγητές: Δρ: UoC – Ελένη Κατσαρού & University of Tartu – Andreas Ventsel